دوشنبه, ۲۷ آذر , ۱۳۹۶
تور تایلند - تورز تایلند

آب و هوای تایلند

آب و هوای تایلند

در این مقاله برای عزیزان محترم در مورد آب و هوای کشور پهناور تایلند توضیح خواهم داد پس با هم بپردازیم به آب و هوای این کشور استوایی.

کشور پهناور و استوایی تایلند در ۶ درجه ی شمالی و ۲۰ درجه ی جنوبی در شرق آسیا واقع شده است. تایلند در غرب لائوس و کامبوج و در شرق برمه واقع شده است. تایلند دارای آب و هوایی گرمسیری است و در شمال آن معمولا بادهای موسمی می ورزد. تور تایلند همیشه مورد توجه هموطنان عزیز ما بوده و هست. با آب و هوای تایلند آشنا شوید.

آب و هوای تایلند

آب و هوای تایلند

در سال های اخیر بعد از ویران شدن بخش های اعظمی از کشور بعد از سونامی سال ۲۰۰۴ دقت و تمرکز بیشتری بر شرایط آب و هوایی این کشور می شود. در آن حادثه ۸۴۵۷ نفر فوت شدند و ۴۴۹۹ نفر گم شدند و حدود ۸۵۰۰ نفر مجروح شدند. یکی از محبوب ترین مقصدهای تورستی تایلند، پوکت در ان حادثه آسیب زیادی دید و امروزه هم همچنان بازسازی مناطق آسیب دیده ادامه دارد.
خوشبختانه پوکت نسبت به برخی دیگر از مناطق تایلند ارتفاع بالاتری دارد و در حادثه ی سونامی پوکت نسبت به مناطق با ارتفاع کمتر و مناطقی که دارای خانه های ییلاقی بودند آسیب کمتری دید. برخی از هتل های بتونی منطقه ی پوکت در سونامی آسیبی ندیدند.
به عنوان مثال Khao Lak که یکی از اقامتگاه های ساحلی است و در طول سال های اخیر محبوبیت زیادی کسب کرده در آن حادثه به شدت آسیب دید. در سال های آتی هم مطمئنا افراد زیادی بر اثر صدمات ناشی از آن حادثه و یا گسترش بیماری ها بعد از آن حادثه جان خود را از دست خواهند داد.
وقتی از مناطق ساحلی دور می شویم و به سمت شمال تایلند می رویم به مناطقی کوهستانی می رسیم که اصلا از حادثه ی سونامی آسیبی ندیده اند. همانطور که انتظار می رود ارتفاعات بالاتر تاثیر زیادی بر شرایط آب و هوا دارند. در ارتفاعات بارش بیشتر است و درجه حرارت هوا کمتر. بالاترین نقطه تایلند در شمال این کشور ۸۴۱۵ متر بالاتر از سطح دریا می باشد. بیشتر مناطق شمالی تایلند را کوهستان و مناطق شرق و شمال شزق آن را زمین هایی هموار تشکیل داده اند.
رودخانه ی Chao Phraya در مرکز تایلند واقع شده و وجود آن باعث حاصلخیزی زمین های مناطق مرکزی شده است. این رودخانه به خلیج تایلند می ریزد.
جنوب تایلند و نواحی اطراف منطقه ی معروف پوکت شرایط و آب و هوایی استوایی دارد. پیشنهاد می کنیم تور پوکت را حتما امتحان کنید.

درجه حرارت هوا در طول سال به دلیل وجود سیستم های غالب موسمی در نواحی مرکزی و جنوبی تایلند تغییر چندانی نمی کند. بنابراین در حالی که دو فصل متفاوت خشک و مرطوب وجود دارد اما درجه حرارت هوا در این فصل ها چندان تفاوتی ندارد. با این حال وزش بادهای موسمی شمال شرقی در شمال باعث کاهش دمای بیشتری نسبت به نواحی جنوبی می شود.
به طور کلی دو سیستم موسمی اصلی جریان های موسمی شمال شرق و جنوب غرب  که از تایلند عبور می کنند شرایط آب و هوایی این کشور را تعیین می کنند.

درباره آب و هوای تایلند

درباره آب و هوای تایلند

آب و هوای تایلند در جریان های موسمی جنوب غربی در ماه می تا ماه اکتبر

جریان های موسمی جنوب غربی از ماه می تا اواخر سپتامبر و اوایل اکتبر نقش مهمی در تعیین الگوی آب و هوایی تایلند دارند. این جریان ها که از سمت اقیانوس هند می وزند باعث ایجاد آب وهوایی گرم و مرطوب و ابری هستند. بیشترین میزان بارش سالانه به خصوص در شمال تایلند در این دوره اتفاق می افتد.
در طول این فصل مرطوب و بارانی ساعات تابش آفتاب به ۶ تا ۷ ساعت در روز کاهش پیدا می کند و هوا در بیشتر ساعات روز ابری و مه آلود است. از انجایی که درجه حرارت هوا در فصل زمستان به ویژه در جنوب و مرکز کشور کاهش چندانی ندارد ، تحمل این شرایط کمی سخت می شود. و از آنجایی که رطوبت هوا با درجه حرارت بالا همراه است همراه داشتن لباس های نخی و سبک یک ضرورت است.

آب و هوای تایلند در جریان های موسمی شمال شرق در ماه نوامبر تا ماه آوریل

جریان های موسمی شمال شرق نسبت به جریان های موسمی جنوب غرب آب و هوای خشک تری به ارمغان می آورند. مزان رطوبت هوا و بارش بارن در این دوره کاهش پیدا می کند. دمای هوا هم در مناطق شمالی کاهش پیدا می کند.
در این دوره نواحی شمالی تایلند سردترین زمان خود را سپری می کنند. ژانویه سردترین ماه سال است که حداقل درجه حرارت هوا به ۱۳ درجه سانتی گراد و حداکثر درجه حرارت هوا به ۲۹ درجه سانتی گراد می رسد.
در شمال کشور بارش باران برای دو تا سه ماه ادامه دارد اما در جنوب تایلند با شروع وزش این بادها از اقیانوس آرام میزان بارش باران به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند.
به طور خلاصه، شمال تا جنوب این کشور از نظر آب و هوایی شرایط متفاوتی دارد. در واقع شمال دارای آب وهوایی موسمی با اندکی تغییرات در درجه حرارت در طول سال می باشد و جنوب تایلند دارای آب و هوایی استوایی گرمسیری در طول سال است و هرچه به سمت خط استوا نزدیک تر می شوید این شرایط بیشتر حاکم می شود.

امیدوارم عزیزانی که تور تایلند را خریده اند از این مطلب استفاده کرده باشند.

برچسب ها :
, , , , , , , , , , , ,
این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

در خصوص تور تایلند سوالی دارید؟ با لبخند پاسخگوی شما عزیزان هستیم

پاسخ به تمامی سوالات شما در خصوص تور تایلند، تور ارزان تایلند، قیمت تور تایلند ، تور تایلند پاتایا، اقامت و هر آنچه که برای سفر نیاز دارید .
تور تایلند با 15 سال سابقه درخشان و با کادری مجرب آماده پاسخگویی و ارائه خدمات مسافرتی به شما هموطنان عزیزمان است. هدف ما چیزی نیست جز خلق بهترین خدمات و جلب رضایت کامل مسافران. منتظر شنیدن صدای شما هستیم.

پیشنهاد می کنیم این مطالب را مطالعه کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور تایلند - تورز تایلندتماس با ما